Next Club Meeting: August 28, 2021, at the Fountaindale Public Library in Bolingbrook from 11:00 am - 5:00 pm

The Animatrix Network is an anime & manga fan club located in the Southwest suburbs of Chicago, Illinois. We usually meet on the fourth Saturday of each month (except when holidays or conventions coincide). The meetings are free and open to the public. Join us for a day filled with anime.

This site provides news, reviews, commentaries, and previews of the world of anime and everything it inspires, such as live-action films, comics, music, art, and other weird things to enjoy and contemplate.

Wednesday, June 30, 2021

2021 Daytime Emmy Nominations for Animation

2021 Daytime Emmy Nominations for Animation
Just days after the main Daytime Emmy Awards ceremony aired on CBS Jun. 25, the National Academy of Television Arts and Sciences announced the nominations for children’s, animation, and lifestyle programs today. These categories used to all be part of the main Daytime Emmy Awards, but has since been relegated into its own separate category with the awards to be given out on July 17 for children’s and animated programs and Jul. 18 for lifestyle programming via 2 separate live-stream events. Also effective this year, all children’s programming is now the domain of the Daytime Emmys instead of being separated into both Daytime and Primetime Emmys. Here are the nominees.

Outstanding Preschool Children’s Animated Series

  • The Adventures of Paddington – Nickelodeon
  • Elinor Wonders Why – PBS
  • Esme & Roy – HBO Max
  • Stillwater – Apple TV+
  • Trash Truck – Netflix

Outstanding Children’s Animated Series

  • Amphibia – Disney Channel
  • Craig of the Creek – Cartoon Network
  • Hilda – Netflix
  • Kipo and the Age of Wonderbeasts – Netflix
  • Tales of Arcadia: Wizards – Netflix

Outstanding Special Class Daytime Animated Program

  • Adventure Time: Distant Lands OBSIDIAN – HBO Max
  • Angela’s Christmas Wish – Netflix
  • Baba Yaga – Baobab Studios
  • Here We Are: Notes for Living on Planet Earth – Apple TV+
  • Xavier Riddle and the Secret Museum: I Am Madam President – PBS

Outstanding Performer in a Preschool Animated Program

  • Eric Bauza, as Fozzie in Muppet Babies – Disney Junior
  • Mark Hamill, as Vuli in Elena of Avalor – Disney Channel
  • Juliet Donenfield, as Sally Squirrel in Pete the Cat – Amazon Prime Video
  • Eric Jacobson, as Grover in The Monster at the End of this Story: A Sesame Street Special – HBO Max
  • Eric Peterson, as Ant’ney in Madagascar: A Little Wild – Hulu and Peacock
  • Patrick Warburton, as Grand Macaw in Elena of Avalor – Disney Channel

Outstanding Performer in a Daytime Animated Program

  • Eric Bauza, as Bugs Bunny and Daffy Duck in Looney Tunes Cartoons – HBO Max
  • Tom Kenny, as SpongeBob SquarePants in SpongeBob SquarePants – Nickelodeon
  • Tress MacNeille, as Dot in Animaniacs – Hulu
  • Sir Jonathan Pryce, as Grandpa Sid in Piney: The Lonesome Pine – Disney Junior and Disney Channel
  • Parker Simmons, as Mao Mao, King Snugglemagne, Slim Piggins, and Guard in Mao Mao: Heroes of Pure Heart – Cartoon Network

Outstanding Writing for a Preschool Animated Program

  • The Adventures of Paddington – Nickelodeon
  • Doc McStuffins – Disney Junior
  • Elena of Avalor – Disney Channel
  • Octonauts & the Great Barrier Reef – Netflix
  • Stillwater – Apple TV+
  • Trash Truck – Netflix

Outstanding Writing Team for a Daytime Animated Program

  • Adventure Time: Distant Lands OBSIDIAN – HBO Max
  • Big City Greens – Disney Channel
  • Hilda – Netflix
  • Phineas and Ferb the Movie: Candace Against the Universe – Disney+
  • Star Wars: The Clone Wars – Disney+

Outstanding Directing Team for a Preschool Animated Program

  • The Adventures of Paddington – Nickelodeon
  • Elinor Wonders Why – PBS
  • Go! Go! Cory Carson – Netflix
  • Stillwater – Apple TV+
  • Xavier Riddle and the Secret Museum – PBS

Outstanding Directing Team for a Daytime Animated Program

  • Baba Yaga – Baobab Studios
  • DC Super Hero Girls – Cartoon Network
  • Here We Are: Notes for Living on Planet Earth – Apple TV+
  • Hilda – Netflix
  • Wonderful World of Mickey Mouse – Disney+

Outstanding Voice Directing for a Daytime Animated Series

  • Animaniacs – Hulu
  • Hilda – Netflix
  • The Mighty Ones – Hulu and Peacock
  • SpongeBob SquarePants – Nickelodeon
  • Summer Camp Island – Cartoon Network

Outstanding Music Direction and Composition for a Preschool, Children’s, or Animated Program

  • Animaniacs – Hulu
  • Elena of Avalor – Disney Channel
  • Rapunzel’s Tangled Adventures – Disney Channel
  • Star Wars: The Clone Wars – Disney+
  • The Tom & Jerry Show – Boomerang

Outstanding Original Song for a Preschool, Children’s, or Animated Program

  • “Monster” from Adventure Time: Distant Lands OBSIDIAN – HBO Max
  • “Nothing’s Left to Lose” from Rapunzel’s Tangled Adventures – Disney Channel
  • “Something in the Air” from Elena of Avalor – Disney Channel
  • “Such a Beautiful Day” from Phineas and Ferb the Movie: Candace Against the Universe – Disney+
  • “Suffragette Song” from Animaniacs – Hulu

Outstanding Casting for a Daytime Animated Program

  • Baba Yaga – Baobab Studios
  • Baby Shark’s Big Show! – Nickelodeon
  • Bubble Guppies – Nickelodeon
  • Duck Tales – DisneyXD
  • Elena of Avalor – Disney Channel

Outstanding Main Title for a Daytime Animated Program

  • Madagascar: A Little Wild – Hulu and Peacock
  • Octonauts and the Caves of Sac Actun – Netflix
  • The Owl House – Disney Channel
  • Summer Camp Island – Cartoon Network
  • Tales of Arcadia: Wizards – Netflix

Outstanding Editing for a Preschool Animated Program

  • Elena of Avalor – Disney Channel
  • Go! Go! Cory Carson – Netflix
  • Puppy Dog Pals – Disney Channel
  • Stillwater – Apple TV+
  • Xavier Riddle and the Secret Museum – PBS

Outstanding Editing for a Daytime Animated Program

  • Animaniacs – Hulu
  • Baba Yaga – Baobab Studios
  • Here We Are: Notes for Living on Planet Earth – Apple TV+
  • Hilda – Netflix
  • Looney Tunes Cartoons – HBO Max
  • Tales of Arcadia: Wizards – Netflix
  • Wonderful World of Mickey Mouse – Disney+

Outstanding Sound Mixing and Sound Editing for a Preschool Animated Program

  • Dragons Rescue Riders: Secrets of the Songwing – Netflix
  • Elena of Avalor – Disney Channel
  • Let’s Go Luna! – PBS
  • Mickey Mouse Mixed-Up Adventures – Disney Channel
  • The Monster at the End of this Story: A Sesame Street Special – HBO Max
  • Muppet Babies – Disney Junior

Outstanding Sound Mixing and Sound Editing for a Daytime Animated Program

  • Angela’s Christmas Wish – Netflix
  • Fast & Furious: Spy Racers – Netflix
  • Here We Are: Notes for Living on Planet Earth – Apple TV+
  • Lego DC Shazam: Magic and Monsters – Warner Bros.
  • Star Wars: The Clone Wars – Disney+
  • Tales of Arcadia: Wizards – Netflix

The post The 2021 Daytime Emmy Nominations for Animation appeared first on Anime Superhero News.

No comments:

Post a Comment