Next Club Meeting: March 30, 2019, at the Wood Dale Public Library from 10:00 a.m. to 5:00 p.m.

The Animatrix Network is an anime & manga fan club located in the Southwest suburbs of Chicago, Illinois. We usually meet on the fourth Saturday of each month (except when holidays or conventions coincide). The meetings are free and open to the public. Join us for a day filled with anime.

This site provides news, reviews, commentaries, and previews of the world of anime and everything it inspires, such as live-action films, comics, music, art, and other weird things to enjoy and contemplate.

Monday, February 4, 2019

Spider-Verse & Netflix Dominate Annie Awards

2019 ANNIE AWARDS
[Source: AnimeSuperhero] The 2019 Annie Award winners were announced in a gala ceremony last night in Los Angeles, CA, with Sony Pictures Animation’s Spider-Man: Into the Spider-Verse dominating its competition by winning all seven categories it was nominated in. Netflix took home the same number of awards across multiple categories, making it the other major winner for the evening.

The full list of winners this year are:

BEST ANIMATED FEATURE: Spider-Man: Into the Spider-Verse (Sony Pictures Animation)
BEST ANIMATED INDEPENDENT FEATURE: Mirai (Studio Chizu)
BEST ANIMATED SPECIAL PRODUCTION: Mary Poppins Returns (Walt Disney Studios)
BEST ANIMATED SHORT SUBJECT: “Weekends” (past lives productions)
BEST VIRTUAL REALITY PRODUCTION:
Crow: The Legend (Baobab Studios)
BEST ANIMATED TELEVISION/BROADCAST COMMERCIAL: Greenpeace “There’s a Rang-Tan In My Bedroom” (Passion Animation Studios)
BEST ANIMATED TELEVISION/BROADCAST PRODUCTION FOR PRESCHOOL CHILDREN:
Ask the StoryBots (JibJab Bros. Studios for Netflix)
BEST ANIMATED TELEVISION/BROADCAST PRODUCTION FOR CHILDREN: Hilda (Hilda Productions Limited, a Silvergate Media Company, Netflix Inc. and Mercury Filmworks)
BEST GENERAL AUDIENCE ANIMATED TELEVISION/BROADCAST PRODUCTION: Bojack Horseman (Tornante Productions, LLC for Netflix)
BEST STUDENT FILM: “Best Friend” (GOBELINS, l’école de l’image; Nicholas OLIVIERI, Yi SHEN, Juliana DE LUCCA, Varun NAIR, David FELIU)
OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR ANIMATED EFFECTS IN AN ANIMATED TELEVISION/BROADCAST PRODUCTION: Tales of Arcadia: Trollhunters (DreamWorks Animation Television; Nominees: David M.V. Jones, Vincent Chou, Clare Yang)
OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR ANIMATED EFFECTS IN AN ANIMATED FEATURE PRODUCTION: Ralph Breaks The Internet (Walt Disney Animation Studios; Nominees: Cesar Velazquez, Marie Tollec, Alexander Moaveni, Peter DeMund, Ian J. Coony)
OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR CHARACTER ANIMATION IN AN ANIMATED TELEVISION/BROADCAST PRODUCTION: Hilda (Hilda Productions Limited, a Silvergate Media Company, Netflix Inc. and Mercury Filmworks; Nominee: Scott Lewis)
OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR CHARACTER ANIMATION IN AN ANIMATED FEATURE PRODUCTION: Spider-Man: Into the Spider-Verse (Sony Pictures Animation; Nominees: David Han)
OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR CHARACTER ANIMATION IN A LIVE-ACTION PRODUCTION: Mary Poppins Returns (Walt Disney Pictures; Nominees: Chris Sauve, James Baxter, Sandro Cleuzo)
OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR CHARACTER ANIMATION IN A VIDEO GAME: GRIS (Nomada Studio; Nominees: Adrian Miguel, Adrian Garcia, Adrian Miguel)
OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR CHARACTER DESIGN IN AN ANIMATED TELEVISION/BROADCAST PRODUCTION: Rapunzel’s Tangled Adventure (Walt Disney Television Animation; Nominees: Amanda Jolly)
OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR CHARACTER DESIGN IN AN ANIMATED FEATURE PRODUCTION: Spider-Man: Into the Spider-Verse (Sony Pictures Animation; Nominees: Shiyoon Kim)
OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR DIRECTING IN AN ANIMATED TELEVISION/BROADCAST PRODUCTION: Disney Mickey Mouse (Disney Television Animation; Nominees: Eddie Trigueros)
OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR DIRECTING IN AN ANIMATED FEATURE PRODUCTION: Spider-Man: Into the Spider-Verse (Sony Pictures Animation; Nominees: Bob Persichetti, Rodney Rothman, Peter Ramsey)
OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR MUSIC IN AN ANIMATED TELEVISION/BROADCAST PRODUCTION: Disney Mickey Mouse (Disney Television Animation; Nominees: Christopher Willis)
OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR MUSIC IN AN ANIMATED FEATURE PRODUCTION: Incredibles 2 (Pixar Animation Studios; Nominees: Michael Giacchino)
OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR PRODUCTION DESIGN IN AN ANIMATED TELEVISION/BROADCAST PRODUCTION: “Age of Sail” (Google Spotlight Stories, Broad Reach Pictures; Nominees: Céline Desrumaux, Jasmin Lai)
OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR PRODUCTION DESIGN IN AN ANIMATED FEATURE PRODUCTION: Spider-Man: Into the Spider-Verse (Sony Pictures Animation; Nominees: Justin K. Thompson)
OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR STORYBOARDING IN AN ANIMATED TELEVISION/BROADCAST PRODUCTION: Disney Mickey Mouse (Disney Television Animation; Nominees: Alonso Ramirez Ramos)
OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR STORYBOARDING IN AN ANIMATED FEATURE PRODUCTION: Incredibles 2 (Pixar Animation Studios; Nominees: Dean Kelly)
OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR VOICE ACTING IN AN ANIMATED TELEVISION/BROADCAST PRODUCTION: BoJack Horseman (Tornante Productions, LLC for Netflix; Nominees: Will Arnett)
OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR VOICE ACTING IN AN ANIMATED FEATURE PRODUCTION:
Isle of Dogs (Fox Searchlight Pictures / Indian Paintbrush / American Empirical Pictures; Nominees: Bryan Cranston)
OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR WRITING IN AN ANIMATED TELEVISION/BROADCAST PRODUCTION: Hilda (Hilda Productions Limited, a Silvergate Media Company, Netflix Inc. and Mercury Filmworks; Nominees: Stephanie Simpson)
OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR WRITING IN AN ANIMATED FEATURE PRODUCTION: Spider-Man: Into the Spider-Verse (Sony Pictures Animation; Nominees: Phil Lord , Rodney Rothman)
OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR EDITORIAL IN AN ANIMATED TELEVISION/BROADCAST PRODUCTION: Big Hero 6: The Series (Walt Disney Television Animation; Nominees: Charles Jones, Joe Molinari, Dao Le, Vartan Nazarian, David Vazquez)
OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR EDITORIAL IN AN ANIMATED FEATURE PRODUCTION: Spider-Man: Into the Spider-Verse (Sony Pictures Animation; Nominees: Bob Fisher, Andrew Leviton, Vivek Sharma)

JURIED AWARDS
Winsor McCay Award – For Career Contributions to the Art of Animation
Ralph Eggleston
Frank Braxton (posthumously)
Andrea Romano

Ub Iwerks Award – For Technical Advancement in the Art of Animation
Ton Roosendaal for Blender Open Source Animation Software

June Foray Award – For Significant and Benevolent or Charitable Impact on the Art and Industry of Animation
Adam Burke (posthumously)

Certificate of Merit
Jason Jones

No comments:

Post a Comment